1.

Find the power of an electric motor , if it lits 200 kg of water in 5 minutes from a well of 120 m depth.

Answer»

SOLUTION :Mass of water m = 200 kg
Depth of WELL = height lifted = 120 m
Time `t = 5xx60 sec = 300sec`
Power `= ("Work DONE against GRAVITATIONAL force")/("time")`
Power `= (mgh)/(t)=(200xx9.8xx120)/(5xx60)=784 W`.


Discussion

No Comment Found