1.

Find the ratio between the energy stored in 5 μF capacitor to the 4 μF capacitor in the given circuit in steady state?

Answer»

In steady state , the capacitors are fully charged and no current pass through them. So no current also pass through resistors 4 ohm and 5 ohm. Thus, the potential across the capacitors will be 2V. 

Energy stored in 5μF capacitor is U5​ = 1/2 ​× 5 × 2= 10J

Energy stored in 4μF capacitor is U​= 1/2 × 4 × 2= 8J

Thus, U5​/U​= 10/8 = 5/4



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions