1.

Find the ratio of the orbital speeds of two satellites one of which is rotating round the earth and the other around Mars close to their surface. (mass of the earth = 6 xx 10^24kg, Mass of the Mars = 6.4 xx 10^23 kg, Radius of the earth = 6400km and Radius of Mars = 3400km)

Answer»

Solution :The orbital speed of a satellite CLOSE to the SURFACE of a planet,
`V_0=sqrt((GM)/R)`
The RATIO of orbital speeds , `V_(01)/V_(02)=sqrt((M_1/M_2)(R_2/R_1))`
`V_(01)/V_(02)=sqrt(((6xx10^24)/(6.4xx10^23))(3400/6400))=sqrt((60xx34)/(6.4xx64))=2.232/1`


Discussion

No Comment Found