Saved Bookmarks
| 1. |
Find the ratio of the orbital speeds to two satellites of the earth if the satellites are at height 6400km and 19200km. (Radius of the earth = 6400km.) |
|
Answer» Solution :Orbital speed , `V_0=SQRT((GM)/(R+h))` The ratio of the orbital SPEEDS of TWO satellites AROUND the earth is `V_(01)/V_(02)=sqrt((R+h_2)/(R+h_1))` Where `h_1` and `h_2` are the heights of the satellites In this PROBLEM`h_1`=6400 Km, `h_2`= 19200 km,R=6400 km. `V_(01)/V_(02)=sqrt((6400+19200)/(6400+6400))=sqrt(25600/12800)=sqrt2/1` |
|