1.

Find the velocity of image w.r.t ground shown in figure.

Answer»

Solution :For the velocity component along the principal axis `(V_(II))_(II)=+v^2/u^2 (V_(OL))_s`. Applying lens equation
`1/v-1/u=1/f IMPLIES 1/v-1/(-20)=1/(+30) implies v=-60cm`
`m=+ v/u=(-60)/(-20)=3, (V_(IM))_(II)=+((-60)/(-20))^2 (5)=+45m//s`
`vecV_(RG)=vecV_(IL)+vecV_(LG)=+45+0=45m//s` Hence, IMAGE aproaches the lens with a velocity `45m//s`


Discussion

No Comment Found