Saved Bookmarks
| 1. |
Find the volume of wood required to make a closed box of external dimensions 80 cm, 75 cm and 60 cm, the thickness of walls of the box being 2 cm throughout. |
|
Answer» External length of the closed box = 80 cm External Breadth of the closed box = 75 cm External Height of the closed box = 60 cm External volume of the closed box = 80 x 75 x 60 = 360000 cm3 Internal length of the closed box = 80 – 4 = 76 cm Internal Breadth of the closed box = 75 – 4 = 71 cm Internal Height of the closed box = 60 – 4=56 cm Internal volume of the closed box = 76 x 71 x 56 cm = 302176 cm3 Volume of wood required to make the closed box = 360000 – 302176 = 57824 cm3 |
|