1.

For a hypotherical elementary reaction where `k_1/k_2=1/2` Initailly only 2 moles of A are present. Number of moles of B are:A. 2B. 1C. 0.666D. 0.333

Answer» Correct Answer - C
Mole of B `=2/(1+2)=0.666`


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions