1.

For a particular gas gamma = (5)/(3)and is heated at constant pressure. Calculate the percentage of total heat supplied, used for external work.

Answer»

SOLUTION :`dQ = 1 xx C _(P) xx DT, dW = PdV = RDT,` Required `% = RdT //C _(p) dT = C _(P) - C //C _(P) = 1 - (1// GAMMA) = 40%`


Discussion

No Comment Found