1.

Four moles of a perfect gas heated to increase its temperature by 2^@ C absorbs heat of 40 cal at constantvolume. If the same gas is heated at constant pressure find the amount of heat supplied. (R = 2 cal/mol K).

Answer»

Solution :Numebr of moles=4
changein temperature`= 2^@ Cimplies 4 xx C_9 xx 2 = 40C_v= 5cal // molK`
`IMPLIES C_p =C_v+R= 7 cal// mol K `
heatenergyabsrbedat constantwhen4moles of GASIS heatedthrough`2^0= ""^(n) C_rDeltaT = 4 xx7xx 2 = 56cal `


Discussion

No Comment Found