1.

Glycerine flows steadily through a horizontal tube of length 1.5m and radius 1.0 cm. If the amount of glycerine collected per second at one end is 4. 0 xx 10^(-3) kg s^(-1)what is the pressure difference between the two ends of the tube? (Density of glycerine = 1.3 xx 10^(3)kg m^(-3)and coefficient of viscosity of glycerine = 0.83 Ns m^(-2) )

Answer»


SOLUTION :` Q= m//rhot = pi P r ^(4)//8 ETAL. P= 8 eta lm//pi r ^(4)rho t = 9.7555 xx 10 ^(2)PA.`


Discussion

No Comment Found