1.

Graphs shows the acceleration of a 3 kg particle as an applied force moves it from rest along x-axis. The total work done by the force on the particle by the time the particle reaches x = 6 m, is equal to A. 20 JB. 30 JC. 40 JD. 60 J

Answer» Correct Answer - D
Acceleration as shown in the graph can be converted into force by multiplying with m = 3 kg. Therefore area under the curve (F - x curve) is
`[(1)/(2) xx2 xx 12]+[4+12]=60 J`


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions