Saved Bookmarks
| 1. |
How many electron(s) is/are present in 1.8 mL of water (density =1g/mL)?A. `0.1xx6.023xx10^(23)`B. `10xx6.023xx10^(23)`C. `6.023xx10^(23)`D. `1.8xx10xx6.023xx10^(23)` |
|
Answer» Correct Answer - C Mass of 1.8 mL water `=1.8xx1=1.8g` No. of moles `=(1.8)/(18)=0.1` One molecule of `H_(2)O` contains 10 electrons. `therefore` No. of electrons of 0.1 mole `=0.1xx10=1"mole"=6.023xx10^(23)` |
|