1.

How many grams are therein: (i) 5 moles of water (ii) 2 moles of Ammonia (iii) 2 moles of Glucose

Answer»

(i) 5 moles of water. 

Mass of 1 mole of water (H2O) = 18 g (2 + 16) 

Mass of 5 moles of H2O = 18 × 5 = 90 g. 

(ii) 2 moles of ammonia. 

Mass of 1 mole of ammonia (NH3) = 17 g (14 + 3) 

Mass of 2 moles of ammonia = 17 × 2 = 34 g.

(iii) 2 moles of glucose. 

Mass of 1 mole of glucose (C6H12O6) = 180 g (72 + 12 + 96)

Mass of 2 moles of glucose = 180 × 2 = 360 g.



Discussion

No Comment Found