1.

How much heat should be given to an Aluminium sphere of 200 g to carry it from 26^(@)C to 66^(@)C temperature ? What will be the heat capacity of the Aluminium sphere ? C=0.215" cal g"^(-1)C^(0-1)

Answer»

Solution :`m=200g`
`T=T_(F)-T_(i)=67-27=40^(@)C`
`Q=?""H_(C)=?`
`Q=mCDeltaT`
`=200xx0.215xx40`
`Q=1720` cal
HEAT capacity of ALUMINIUM sphere
`H_(C)=(Q)/(DeltaT)=(1720)/(40)`
`="43 cal "^(@)C^(@-1)`


Discussion

No Comment Found