1.

How muchpower is required a lift a body of mass 50 kg to a heightof 120m in 1 minute? (g = 9.8 m//s^(2)) .

Answer»

100 W
`9.8` W
980 W
1980 W

Solution :Power `P = (mgh)/t `
` (50 xx 9.8 xx120)/60`
` :. P = 980 W`
`m = 50 kg `
`g = 9.8 m//s^(2)`
` h = 120 m `
t = 1 MINUTE
= 60 seconds


Discussion

No Comment Found