1.

IB exams An item was sold for Rs.27.50 with a profit of 10%. If it was sold for Rs.25.75, what would have been the percentage of profit or loss?

Answer»

.50profit = 10%If it is SOLD at RS. 25.75profit = 25.75 - 25 = 0.75profit  =(0.75/25) ×100 = 3%



Discussion

No Comment Found