1.

IB exams If selling price of an article is Rs. 250, profit percentage is 25%. Find the ratio of the cost price and the selling price?

Answer»

00+%PROFIT)/100 * CP = 125/100 * CP    => RATIO = 4/5=======================selling price = SP = Rs 250.cost price = CPProfit = 25% CP = 0.25 CP SP = CP + profit = CP + 0.25 CP = 1.25 CPCP / SP = CP / (1.25 CP) = 4/5 = 0.80  or 4 : 5



Discussion

No Comment Found