Saved Bookmarks
| 1. |
IB exams John buys an old scooter for Rs. 4700 and spends Rs. 800 on its repairs. If he sells the scooter for Rs. 5800, what is his gain percent? |
|
Answer» f old SCOOTER = 4700/-Additional money spent = 800/-So, total price = 4700 + 800 = 5500/-Selling price = 5800/-Gain = 5800 - 5500 = 300/-Gain % = (Gain/ Total price) × 100 = (300/5500) × 100 = 5.45% = 5.5%(After the decimal, If a number 5 or greater than 5 comes, You can round off the previous number by adding 1 to it. It is OPTIONAL.) |
|