1.

IB exams Murali purchased 20 dozens of toys at the rate of Rs. 375 per dozen. He sold each one of them at the rate of Rs. 33. Find out his profit percentage?

Answer»

1dz=RS 375Therefore, 20 dz= 20 * 375= Rs 7500---------(CP)Now, each toy is SOLD for Rs 331 dz = 12 toysThen, 20 dz= 20*12=240 toysSo, total SP, 240*33= Rs 7920--------------(SP)Now, Profit % (P%)= [P/CP] *100[(SP-CP)/CP] *100[(7920-7500)/7500] *100(420/100)*100=5.6% profit



Discussion

No Comment Found