1.

If 3 article are sold for the cost of 5 articles then the profit percentage is

Answer»

let CP of one article be = x
CP of 5 articles = 5x

SP of 3 articles = 5x 
SP of one article = 5x/3

So the gain = (0.66x/x)*100 = 66%.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions