1.

If a body of mass 36 gm moves with SHM of amplitude A=13cm and period T=12 sec. At a time t=0 the displacement isd x=+13cm. The shortest time of passage from x=+6.5cm to x=-6.5 is

Answer»

4 sec
2 sec
6 sec
3 sec

Answer :B


Discussion

No Comment Found