1.

If a bullet of mass 5g moving withg a velocity of 100m/spenetrates a wooden block upto 6cm . Find the average force imposed .

Answer»

SOLUTION :u=100 m/s , v=0 , ` s =6 XX 10^(-2) m , a=? ,v^(2)-u^(2)=2as`
`0^(2)-(100)^(2) = 2 xx a xx 6 xx 100^(-2)`
` a=(-100 xx 100)/(2 xx 6 xx 10^(-2)), a=(-1)/(12) xx 10^(6) m//s`
`F=ma = 5 xx 10^(-3) xx [(-1)/(12) xx 10^(-6)],F=(-5000)/(12)=-417 N`
RETARDING force F= 417 N


Discussion

No Comment Found