1.

If a force of 50 newton's was applied to an object with a mass of 500 grams, what will the object's accelaration be?

Answer»

Here’s ur answer :

Force = 50 N

MASS = 500 G = 0.5kg

ACCELERATION = ?

As F = ma (mass * acceleration)

50 = 0.5 * a

500/5 = a

a = 100 m/s^2

I HOPE it HELPS:)



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions