1.

If a metal with atomic mass 209 crystallizes in a simple cubic lattice what is the edge length of its unit cell. (Given d = 91.5 kg m-3).

Answer»

As we know,

density 'd' = \(\frac{ƵM}{a^3N_A}\)

a3 = \(\frac{1\times209 g/mol}{6.022\times10^{23}\times91.5 \times 10^3 g/m^3}\)

a3 = 0.3793 x 10-26 m3

a3 = 3.793 x 10-27 m3

a = 1.5595 x 10-9 m

a = 1.56 x 10-9 m



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions