1.

If a resonance tube is sounded with a tuning fork of frequency 256 Hz, resonance occurs at 35 cm and 105 cm. The velocity of sound is about

Answer»

358 m/ s
512 m/s
524 m/s
NONE of these

Solution :`V = 2 f (L_(2) - L_(1)) = 2 xx 256 xx (105 - 35) xx 10^(-2) = 358.4` m/s


Discussion

No Comment Found