1.

If a wire has resistance 200 and the currentthrough it is 0.5 A, the potential difference acrossthe wiremust be​

Answer»

Answer:

ACCORDING to OHMS LAW

V=IR

Explanation:

V=?

I= 0.5A

R= 200ohm

V=IR

= 200 x0.5

=100.0ohm



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions