1.

If an object is thrown horizontally with an initial speed "10 ms"^(-1) from the top of a building of height 100 m. What is the horizontal distance covered by the particle.

Answer»


SOLUTION :Range of the object `=R=usqrt((2H)/(g))=10sqrt((200)/(9.8))=45.1m,`
R=45m


Discussion

No Comment Found