1.

If the average speed of a car is 45 km/hr, how far can it travel in 40 min?

Answer» ONG>Answer:

1800

Explanation:

ONE HOUR = 60×45=2700

40 MIN =40×45=1800



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions