1.

If the focal length is 150 cm for a glass lens, what is the power of the lens?

Answer»

Given:

focal length,f = 150 cm (or) f= 1.5 m 

Equation for power of lens is, P = 1/f 

Substituting the values, 

P = \(\frac{1}{1.5}\) 0.067 diopter 

As the power is positive, it is a converging lens.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions