1.

If the inclination of an inclined plane is 30^(@), a block of mass m kept at rest on the surface of the plane, will just slide down. If the inclination is raised to 45^(@) what will be the acceleration of the body ?

Answer»

Solution :when `theta=30^(@)`, the block just SLIDES down
So `mu=tantheta=tan30^(@)=0.5774`
The ACCELERATION of a BODY moving down the surface of an INCLINED plane is
`a=g(sintheta-mucostheta)`
`=9.8(sin45-0.5774cos45)`
`a=2.93m//s^(2)`


Discussion

No Comment Found