Saved Bookmarks
| 1. |
If the speed of a car is increased by 10km per hr,it takes 18 minutes less to cover a distance of 36 km . Find the speed of the car |
|
Answer» Let speed of the car be x km/hr So 36/x-36/(x+10) =18/60 =>120(x+10-x)=x^2+10x =>x^2+10x-1200=0 =>x^2+40x-30x-1200=0 =>x(x+40)-30(x+40)=0 =>(x+40)(x-30)=0 hence x= 30km/hr |
|