1.

If the surface tension of solution of soap in water is 35 dynes/cm, calculate the work done to form one air bubble of diameter 14 mm with that solution.

Answer»

Solution :Surface tension T = 35 dynes `cm^(-1)=0.035Nm^(-1)`
RADIUS of the bubble (r ) = `(14mm)/2=7mm=7xx10^(-3)m`
Total surface area of the bubble formed `A=2xx4pir^(2)`
`rArrA=2xx4xx22/7xx(7xx10^(-3))^(2)=1.232xx10^(-3)m^(2)`
Work DONE to FORM the SOAP bubble W = A(T)
`rArrW=1.232xx10^(-3)xx0.035J,W=4.312xx10^(-5)J`


Discussion

No Comment Found