1.

If the unit of force is 100 N, unit of length is 10 m and unit of time is 100 s, what is the unit of mass in this system of units ?

Answer»

Solution :`[F]=[M^(1)L^(1)T^(-2)]=100 N ....(i)`
`[L]10 m ...(II)`
`[T]=100s....(III)`
SUBSTITUTING VALUES of L and T from Eqs. (ii) and (iii) in Eq. (i)
`:.Mxx10xx(100)^(2)=100`
`:.(Mxx10)/(100xx100)=100`
`:. M=10^(5)kg`


Discussion

No Comment Found