1.

If the units of force, velocity and energy are 100 dyne, 10cm/sec and 400 ergs respectively, what will be the units of mass, length and time? 

Answer»

F = 100 dyne = [MLT-2]

V = 10 cm s-1 = [LT-1]

E = 400 ergs = [ML2T-2]

L = [ML2T-2]/[MLT-2] = [E]/[F]

= 400/100

L = 4 cm

[LT-1] = 10

⇒ 4T-1 = 10

⇒ T = 0.4 sec

[MLT-2] = 100

⇒ M 4 × (0.4)-2 = 100

⇒ M = 4 gm



Discussion

No Comment Found