1.

If the velocity of a particle is increased 3times then the percentage decreases in its Debroglie’s wavelength

Answer»

Let velocity be V

Initial wavelength =h/mv  = l (let)

New velocity = 3V 

New wavelength = h/3mv = l/3

Decrease in wavelength = 2l/3 

%decrease = (2l/3)/l *100 = 200/3%



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions