1.

In a Meter-bridge with a standard resistance of 5 Ω in the left gap, the ratio of balancing lengths on the Meter bridge wire is 2:3. The unknown resistance isa)1 Ωb)15 Ωc)10 Ωd)7.5 ΩCorrect answer is option 'D'. Can you explain this answer?plz don't spam!!! ​

Answer»

Answer:

We KNOW that in a METRE bridge ,the ratio of resistance is equal to the ratio of balancing LENGTHS .

Let unknown resistance be R :-

So, 5/R = 2/3

by SOLVING....,

R = 15 /2

=7.5 OHM.



Discussion

No Comment Found