Saved Bookmarks
| 1. |
In a river, a row boat is travelling down stram at a speed of 8 m/s with respected to the shore. A metor boat comes from the oposite direction at a speed of 10 m/s with respect to water. 10 seconds after crossing each other they are at 160 metres separtion. Find the speed of row boat in still water in m/s. |
|
Answer» Correct Answer - 6 `8 xx 10 + (10 - V_(r )) 10 = 160` `V_(r) = 2 m//s` `8 = V_(b//r) + V_(r )` `V_(br) = 8 - V_(r ) 8 - 2 = 6 m//s` |
|