1.

In medium with relative permittivity 1 and relative permeability 4, the speed of light is(a) 1.5 x 108 m/s(b) 4.5 x 108 m/s(c) 5.5 x 108 m/s(d) 3.5 x 108 m/s

Answer»

(a) 1.5 x 108 m/s

μ = √∈r μ= √1 x 4 = 2

⇒ v = c/μ = 3 x 10/2

= 1.5 x 10m/s



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions