1.

In the adjoining figure the impedence of the circuit will be A. `120 Omega`B. `50 Omega`C. `60 Omega`D. `90 Omega`

Answer» Correct Answer - C
` i_(L) = (90)/(30) = 3A , i_(c) = (90)/(20) = 4.5A`
Net current thought circuit ` I = i_(c) - i_(L) = 1.5 A`
` therefore [Z= (V)/(i) = (90)/(1.5) = 60 Omega]` .


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions