Saved Bookmarks
| 1. |
In the circuit shown the resistance are given in ohms and the battery is assumed to be ideal with w.m.f. equal to 3.0 volt.Electric potential drop across R4 is (1) 0.5 V(2) 1.0 V (3) 1.5 V(4) 2.0 V |
|
Answer» Correct option (2) 1.0 V Explanation: V1 = 40 x 10-3 x 50 = 2V V2 = 1 V |
|