1.

In the Fig. 7.85 shown a constant force is applied on the lower block , just large sliding out from between the upper block and the table . Determine the acceleration of each block .

Answer»


Solution :For upper block

`f_(1) = 5 xx a_(1)`
`a_(1) = 0.98 m// sec^(2)`

For LOWER block

`F - mu_(k)N_(1) - mu_(k) N_(2) = M xx a_(2)`
`F - 0.1 xx 5 xx 9.8 - 0.4xx 20 xx 9.8 = 15 xx a_(2) "" ..... (i) `
[Valueof F = `(3)/(10) xx 5 xx 4.9 + (5)/(10) xx 20 xx 4.9`]
Byputting this VALUE of F in EQUATION(i) , we get `a_(2)`


Discussion

No Comment Found