1.

In the planet Mars, the average temperature is around -53^(@)C and atmospheric pressure is 0.9 kPa. Calculate the number of moles of the molecules in unit volume in the planet Mars? Is this greater than that in earth ?

Answer»

Solution :`T=-53^(@)C=220K`
`P=0.9xx10^(3)PA`
`V=1m^(3)`
`"NUMBER of molecules "mu=(VP)/(RT)=(0.9xx10^(3))/(8.314xx220)=0.00049xx10^(3), mu="0.49 MOL"`


Discussion

No Comment Found