1.

In the temperature range 0 to 1000 ^(@)C the average specific heat of copper is 378J kg ^(-1) K ^(-1). If 2 kgof copper is heated from 0 to 1000^(@)C by how much does its mass increase ?

Answer»


SOLUTION :`Q = mcdT =2 xx 378 xx 1000 = 756000 J , Delta m = E//c ^(2) = Q//c ^(2) = 75600 (3 xx 10 ^(8)) ^(2) =8.4 xx 10 ^(-12) kg`


Discussion

No Comment Found