1.

Let 2.4 xx 10^(-4) J of work is done to increase the area of a film of soap bubble from 50 cm^(2) to 100 cm^(2). Calculate the value of surface tension of soap solution.

Answer»

SOLUTION :A soap bubble has two free surfaces, therefore increase in surface area
`Delta A = A_2 - A_1 = 2(100 - 50) xx 10^(-4) m^(2) = 100 xx 10^(-4) m^(2)`
SINCE, work done `W = T xx DELTAA implies T = W/(DeltaA) = (2.4 xx 10^(-4)J)/(100 xx 10^(-4) m^2) = 2.4 xx 10^(-2) NM^(-1)`.


Discussion

No Comment Found