Saved Bookmarks
| 1. |
Light of wavelength 6493 x 10-10 m angstroms is visible red light. It is however, very close to the limits of the human eye. What is the energy of this light? |
|
Answer» Given \(\lambda = 6493\times10^{-10}m\) Energy E = \(\frac{hc}\lambda\) E = \(\frac{6.62\times10^{-34}\times3\times10^8}{6493\times10^{-10}}\) E = \(\frac{19\times10^{-26}}{6493\times10^{-10}}\) E = 0.00292 x 10-16 E = 2.92 x 10-19 J |
|