Saved Bookmarks
| 1. |
*myth - 20*98* 12 M*190)Work done = 190 )Find the mass of a body which has bJ of kinetic energy while movinat a speed of 2 m/s.GivenKinetic Energy (KE)=5JSpeed (v)= 2 m/sMass (m)We know that= ?my2KE5* 2 * 2x m=NoNoN]-5m = = 2.5 kg.. Mass of the body (m) = 2.5 kg9. When the speed of a ball is doubled its kinetic energy (d)1Mets doubled c) becomes half d) becomes 4 times |
|
Answer» I couldn't UNDERSTAND that QUESTION |
|