1.

One end of an ideal spring of unstreched length l_(0)=10. Is fixed on a frictionless horizontal table. The other end has a small particle of mass 0.1 kg attached to it. The particle is projected with a velocity v_(0)=9.9 m/s perpendicular to the spring In themotion of the particle, maximum elogation of spring is l_(0)=10 The velocity of particle at this instant in m/s is :

Answer»

10
1
90
9

Answer :D


Discussion

No Comment Found