1.

One face of a copper plateof area 5m^(2)and thickness 0.01m isin contact with water boilingat 100^(@)C, the other face is at 0^(@)C. Findthe heatconducted in one second (K ofcopper = 400 Wm^(-)K^(-1))

Answer»

Solution :`A = 5m^(2) , l = 0.01 m , K = 400 Wm^(-1) K^(-1)`
`theta_(1)= 100^(@)C , theta_(2) = 0^(@) C andt = 1s ` from `Q = (KA(theta_(1)-theta_(2)t))/(l)= (400 xx 5 xx (100 -0)xx1)/(0.01)= 2 xx 10^(7)J`
`rArr (2K_(2)A_(1)(theta_(1)- theta))/(l_(1)) = (K_(1)A(theta - theta_(2)))/(l_(1)) rArr 2 (theta_(1) - theta) = (theta- theta_(2))`
But `(theta_(1) - theta_(2)) = (theta_(1) + theta) + (theta - theta_(2)) rArr (theta_(1) - theta_(2)) = 3(theta_(1) - theta)`
`rArr (theta_(1) - theta) = ((theta_(1)- theta_(2))/(3))= (36)/(3) = 12^(@)C"" therefore `i.e., temperature differenceacross the LAYES P is `12^(@)C`


Discussion

No Comment Found