1.

One GAM substance contains Avogadro number of particles in it. a. How many particles are there in Avogadro number ? b. Write the number of atoms present in each of the following. i. 32g Sulphur ii. 32g Oxygen iii. 32g Carbon (Atomic mass S = 32, O = 16, C = 12)

Answer»

a. 6.022 × 1023 

b. i.6.022 × 1023 

ii. 2 x 6.022 × 1023 

iii.  \(\frac{32}{12}\) x 6.022 x 1023



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions