1.

One of the satellites of Jupiter, has an orbital period of 1.769 days and the radius of the orbit is 4.22 xx 10^8 m. Show that mass of Sun is about one thousand times that of the Jupiter. (Take 1 year = 365.25 mean solar day).

Answer»

Solution :For a satellite of Jupiter, orbital period, `T_1 = 1.769 `DAYS = `1.769 xx 24 xx 60 xx 60 s`
Radius of the ORBIT of satellite, `r_1= 4.22 xx 10^8 m`, Mass of the Jupiter.`M_1` is GIVEN by
`M_1 = (4pi^2 r_1^3)/(GT_1^2) = (4pi^2 xx (4.22 xx 10^8)^3)/(G xx (1.769 xx 24 xx 60 xx 60)^2)`....(1)
We know that the orbital period of Earth around the Sun,
T= 1 year = 365.25 x 24 x 60 x 60s, Orbital radius, r=1A.U. ` =1.496xx10^11m ` .
Mass of the Sun is given by `M = (4pi^2 r^2)/(GT^2) = (4pi^2 xx (1.496 xx 10^11 )^3)/(G xx (365.25 xx 24 xx 60 xx 60)^2)`......(2)
Dividing (2) by (1) , we GET
`(M)/(M_1) = (4pi^2 xx (1.496 xx 10^11)^3)/(G xx (365.25 xx 24 xx 60 xx 60)^2) xx (G xx (1.769 xx 24 xx 60 xx 60)^2)/(4pi^2 xx (4.22 xx 10^8)^3) = 1046`
or`(M)/(M_1) = 1046 ~~ 1000 " or " M ~~ 1000M_1 `, which was to be proved


Discussion

No Comment Found